PostHeaderIcon Wydarzenia

PostHeaderIcon Nauczyciel z klasą

Ukazał się nowy numer Nauczyciela z klasą. Zapraszamy do lektury

kliknij poniżej

Poprawiony (środa, 18 lipca 2012 09:47)

 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna - gmina Niegowa

Ziściła się prawda zawarta w starym powiedzeniu  - „do trzech razy sztuka”, trzecia wizyta studyjna, w ramach projektu „Mała Szkoła – Wielka Sprawa”, której gospodarzami tym razem były jurajskie szkoły gminy Niegowa, rozpoczęła się 26.06.2012 w „Tawernie pod Umówionym Jaworem”, mieszczącej się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Łutowcu, właśnie od sztuki! Dzieci ze szkół z gminy Niegowa: z Łutowca, Moczydła, Postaszowic i Tomiszowic  powitały gości z Podzamcza i Soli - Kiczory inscenizacją  teatralną przedstawiającą legendę związaną z pobliskim gotyckim zamczyskiem, pamiętającym czasy króla Kazimierza Wielkiego, następnie zaprezentowały  taniec  dworski. Dzięki kostiumom z epoki  mogliśmy przenieść się w czasy średniowiecza. Następnym punktem programu artystycznego przygotowanego przez gospodarzy były scenki  z życia ilustrujące różne tradycyjne zajęcia  związane z ich regionem. Goście wysłuchali też pieśni, które od wieków  towarzyszyły tym zajęciom. Szczególnie podobały się starodawne piosnki śpiewane przy darciu pierza a wiązanka  melodii i pieśni tanecznych z wigorem odtańczonych i zaśpiewanych przez małych artystów ze szkół jurajskich, tym razem ubranych w tradycyjne stroje regionalne, całkowicie rozgrzała i porwała miłych widzów. Po poczęstunku, na który między innymi składały się niezrównane wypieki  miejscowych gospodyń, dzieci wyruszyły w teren zwiedzać ruiny strażnicy w Łutowcu i dwa kazimierzowskie zamki w Bobolicach i Mirowie. W drodze do Strażnicy  uczestnicy uczyli się rozpoznawać  kserotermiczne* gatunki roślin, charakterystyczne dla skał wapiennych Jury. Pod skałami  wysłuchali wykładu na temat historii naturalnej, powstawania osadów wapiennych okresu Jury, zjawisk krasowych, które nadały ostateczny kształt ostańcom. Przy okazji szturmu na strażnicę, na szczycie skały, gdzie w XV w. górowała nad okolicą kamienna budowla, dzieci zapoznały się z historią  związaną z tym miejscem i z wynikami prowadzonych tam aktualnie badań archeologicznych. Po zamku Bobolice oprowadzała wycieczkę pani przewodnik, można było zobaczyć,  mrożące krew w żyłach, narzędzia tortur w wieży bramnej a także repliki zbroi w sali rycerskiej i w tak zwanej sali myśliwskiej - trofea myśliwskie,  w postaci czaszek z porożami,   zwierząt ubitych przez obecnych włodarzy zamku. Spacer wokół murów zamku Bobolice i Mirów wykorzystany był do opowiedzenia historii tych znamienitych zabytków. Część dzieci  spożyła posiłek w gospodzie mieszczącej się pod zamkiem w Bobolicach a część piekła kiełbaski przy ognisku w Łutowcu. Tam też wpatrzeni w barwy płomieni  uczestnicy wysłuchali legend o czterech aż białych damach nawiedzających zamczysko i dwóch opowieści o jednej bladej  damie. Po radosnych okrzykach i uśmiechniętych buziach można było sądzić że wszyscy wyjeżdżali zadowoleni.

Poprawiony (środa, 18 lipca 2012 09:07)

 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna - Podzamcze

Ostatni czwartek września  Podzamcze koło Ogrodzieńca było miejscem niezwykłego wydarzenia –Szkoła Podstawowa w Podzamczu  gościła uczniów pozostałych małych wiejskich szkół prowadzonych przez Fundację Elementarz w woj. śląskim – z Łutowca (najmniejsza szkoła w Europie), Postaszowic, Moczydła, Tomiszowic, Siamoszyc i Soli Kiczory. Spotkanie odbyło się w ramach wizyty studyjnej i było jednym z działań projektu „Mała Szkoła – Wielka Sprawa” realizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pobyt rozpoczął się spektaklem przygotowanym przez gospodarzy i przedstawiał jeden dzień życia na średniowiecznym zamku. Następnie dzieci zwiedziły ruiny Zamku Ogrodzienieckiego i Park Miniatur. Zwieńczeniem pobytu był pokaz walk rycerskich i pasowanie na Elementariuszy – uczniów szkół Fundacji Elementarz. 120 uczestników z gmin: Niegowa, Rajcza, Kroczyce, Ogrodzieniec oklaskami i prośbą o kolejne „bisy” nie chciało pożegnać się z rycerzami i damami dworu. Dopisała słoneczna pogoda i pogoda ducha. Wizyta studyjna to tylko jedna z oferty  Projektu. Dzieci uczestniczą w Treningach Aktywności Twórczej, zajęciach matematyczno – przyrodniczych oraz wyrównawczych. Doskonale bawiły się na Festiwalu Nauki. Szkoły wzbogaciły się o cenne pomoce dydaktyczne, w tym m.in. komputery, tablice interaktywne, sprzęt audio. Jednak największą wartością Projektu jest integracja i wzajemne poznanie.
Była to już druga wizyta studyjna w ramach projektu „Mała Szkoła - Wielka Sprawa”, realizowanego przez SNEP. Wiosną dzieci z Soli-Kiczory gościły uczniów ze szkół jurajskich, a przed nami wizyta trzecia – uczniowie z gminy Niegowa w przyszłym roku zaproszą pozostałe szkoły Fundacji Elementarz do odwiedzenia swojej pięknej okolicy.

 

Prasowe echa wizyty


 

PostHeaderIcon Wizyta studyjna

Pierwsza wizyta studyjna za nami!

Było fajnie. Bardzo fajnie!
5 maja 2011 roku uczennice i uczniowie z Łutowca, Moczydła, Postaszowic, Tomiszowic i Podzamcza, przyjechali do Soli Kiczory, na zaproszenie tamtejszej szkoły w ramach projektu „Mała Szkoła – Wielka Sprawa”, realizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej w partnerstwie z Fundacją Elementarz.
Po przywitaniu gości, gospodarze zaprezentowali swoją szkołę i okolicę (prezentację możecie obejrzeć w załączniku), pokazali swoje klasy i pracownie, galerię prac plastycznych – w tym niezwykłą wystawę pięknych obrazów olejnych Jana Sporka, mieszkającego w Glince koło Rajczy (malarz choruje na dystrofię – postępujący zanik mięśni, i maluje ustami).
Na boisku szkolnym mieliśmy przyjemność podziwiać występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Juhas” z Ujsoł. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach plastycznych, których podstawowym materiałem były szyszki.
Następnym punktem programu było spotkanie z kimś bardzo wyjątkowym - Panią Ireną Golec – „prywatnie” znaną jako mama liderów zespołu Golec uOrkiestra, ale naprawdę wspaniałą gawędziarką, pieśniarką, pełną ciepła i radości życia osobą. Porywająco opowiadała o Beskidzie Żywieckim, swoim ciekawym życiu, wychowaniu synów. Po pełnym anegdot występie, Pani Irena cierpliwie odpowiadała na pytania, złożyła sto kilkadziesiąt autografów i… z uśmiechem przyjęła kwiaty i życzenia „stu lat”, jako że właśnie w tym dniu przypadały Jej imieniny.
Po spotkaniu z Panią Golcową, by wykorzystać piękną pogodę i beskidzkie powietrze, gospodarze zorganizowali podchody po okolicznych wzgórzach.
W trakcie wizyty dzieci otrzymały całodzienne wyżywienie. Po dniu pełnym wrażeń, uczniowie zmęczeni, lecz zadowoleni, wrócili szczęśliwie do domów.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Czupajło, wszystkim nauczycielom, pomocnikom i uczniom z Soli Kiczory, za wzorowe przygotowanie wizyty studyjnej i wysokie postawienie poprzeczki przed rewizytami. Z niecierpliwością na nie czekamy. A w tym oczekiwaniu zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Poprawiony (piątek, 13 maja 2011 03:53)

 

PostHeaderIcon Prezentacja

Obejrzyj prezentację  >>>

Poprawiony (sobota, 21 maja 2011 10:08)